ההתנקשות בשינזו אבה ביפן – ניתוח אירוע

ביום שישי 8 ליולי 2022 מתחילים להגיע דיווחים מיפן על ניסיון התנקשות בראש ממשלת יפן לשעבר מר שינזו אבה במהלך נאום שנשא באסיפת בחירות פתוחה במערב העיר נארה, ליד תחנת הרכבת YAMOTO SAIDAIJI. זמן קצר לאחר מכן, מתחילים לעלות לרשתות סרטונים שהצליחו לתעד את רגעי ההתנקשות – מתנקש אחד, אזרח יפני ששירת בעבר בחיל הים, בן 41, עם נשק אחד מאולתר, שירה ממרחק של כ – 5 מטרים שני כדורים לעבר גבו של ראש הממשלה לשעבר שינזו אבה. נראה שהכדור השני פגע ופצע את שינזו אבה ברמה קטלנית – זן קצר לאחר שפונה לבית חולים, ראש ממשלת יפן לשעבר מר שינזו אבה נפטר מפצעיו.
ההערכה לגבי המניע של המתנקש, טסויה יאמגאמי: האמין שיש לראש הממשלה לשעבר קשר לכנסיית האיחוד – שמוצאה בדרום קוריאה ופעילה גם ביפן. 
עולם אבטחת האישים בכלל והיחידה לאבטחת אישים היפנית בפרט שוב חווה כישלון בהתמודדות מול יריב אחד עם אקדח אחד שמגיח מאחורי האישיות ומצליח לבצע ירי מדויק לפני שמי מהמאבטחים שעומדים בגזרתו יצליח למנוע זאת, וכל זאת למרות שמדובר בראש ממשלה לשעבר שהמשיך להיות מאובטח בצמוד ובאירועים.

אין ספק שמאפייני ההתנקשות בראש ממשלת יפן לשעבר מזכירים את מאפייני ההתנקשות בראש ממשלת ישראל יצחק רבין לפני 26 שנים. 

תמונה של המתנקש עם הנשק המאולתר (נראה שמדובר בנשק מאולתר עם תחמושת של רובה צייד, שעל פי החוק קל להשיג ביפן, או "נטען לוע", עם אבקת שריפה, תקני או מאולתר וקליע מותאם):

שוב נשאלת השאלה המתבקשת: איך יכול להיות שיחידה לאבטחת אישים מקצועית ומיומנת נכשלת במניעת פגיעה באישיות?

הייחודיות בתחום אבטחת אישים:

ההיסטוריה מלמדת שרוב ניסיונות ההתנקשות באישים ברחבי העולם התבצעו על ידי יריב אחד או יותר, בעל מניע אישי או פוליטי, בעל יכולת, תעוזה ואומץ שפשוט החליט לנסות והצליח למרות הימצאותם של מאבטחי האישים סביב האישיות. בנוסף לכך, עובדתית, רוב היריבים הצליחו במשימת ההתנקשות באירועים בהם יחידת אבטחת האישים אפשרה לקהל לעמוד בקרבת האישיות ללא שיעבור תהליך בידוק ביטחוני (ניסיון ההתנקשות בנשיא ארצות הברית רונלד ריגן, ניסיון ההתנקשות בראש ממשלת ישראל יצחק רבין ועוד).
מושא האבטחה באבטחת אישים הינו אדם בשר ודם שיכול להיפצע ברמות שונות ואף להגיע למצב של מוות שממנו אין דרך חזרה ולכן מחיר הטעות בתחום אבטחת אישים גבוהה במספר מונים ממחיר טעות בתחומי אבטחה אחרים.
היריב באבטחת אישים פועל מתוך מניע חזק, לומד על רמת האבטחה סביב האישיות, מחליט על דרך הפעולה להתנקשות, על המועד והמקום ועל כמה רחוק הוא מוכן ללכת כדי להצליח לפגוע ואף לרצוח את היעד – האישיות. 

הייחודיות בתחום אבטחת אישים הינה העובדה שאבטחת האישיות הינה דינמית ושהמאבטח לעולם לא יכול לדעת האם כלל פעולות האבטחה שהוא מבצע יום יום אכן מרחיקות מהאישיות יריבים פוטנציאליים, ולמרות זאת עליו להמשיך ולקיים את האבטחה כל פעם מחדש בחיפוש אחר היריב הבא. על כל יחידה לאבטחת אישים בעולם להאמין שמתישהו יכול להיווצר יריב חדש שיעז להתמודד מול המאבטחים בניסיון לפגוע באישיות בדרך ובאמצעים שהוא מחליט, תוך שהוא מנצל את טעויות בתפיסה ובשיטת האבטחה ו/או ברמת ואיכות ביצוע האבטחה בשטח על ידי מערך האבטחה.
באבטחת אישים, אם מערך האבטחה אפשר ליריב להגיע למצב של ביצוע פעולת הפגיעה, אם על ידי כלי ירייה או אמצעי פוגע אחר, הסיכוי שיצליח למנוע פגיעה ממשית באישיות הופכת להיות נמוכה, לא תלויה בו וכל פעולה אקטיבית שיבצע כנגד היריב תתחיל מכישלון.
תמונה של רגע הירי לעבר האישיות:

היחידה לאבטחת אישים היפנית נכשלה במשימתה לאבטח את מושא האבטחה שלה, ראש הממשלה לשעבר מר שינזו אבה, במהלך השתתפותו באירוע בחירות פתוח – כולי תקווה שיחידה זו תצליח להתגבר על תחושת הכישלון הקשה ותהיה בעתיד טובה יותר.

האמונה בקרב מערך האבטחה שבאמת יכול להגיע יריב שינסה להתנקש באישיות עם אמצעי הרג, כולל כלי ירייה:

יתכן שהחוק הנוקשה ביפן על הזכות לשאת נשק עם רישיון, השפיע על הנחות העבודה בתפיסת האבטחה של היחידה לאבטחת אישים המקומית עד כדי קביעה שהסיכוי שיריב מתנקש יגיע עם כלי ירייה קטן מאוד עד כדי בלתי אפשרי. במידה וקיימת הנחת עבודה כזו, אין ספק שהיא משפיעה על שיטת האבטחה המיושמת על ידי מערך האבטחה המבצע את המשימות השונות שבאחריות היחידה – המאבטח בשטח התמקד יותר בהתמודדות מול יריב עם כל אמצעי שאינו כלי ירייה, כולל אקדח.
באותה מידה, מצב הפשיעה ביפן, שנחשב לאחד לנמוכים בעולם, גם הוא יכול להשפיע על הנחות העבודה שיקבעו שהסיכוי שהתרחש ניסיון התנקשות באישיות ביפן שואף לאפס.
הערה: יפן נחשבת למדינה בטוחה מאין כמוה, כזו שאזרחים ותיירים יכולים להסתובב בה ללא חשש לחייהם או לרכושם. אחת הסיבות לכך היא המדיניות הקשוחה על החזקת נשק. החוק היפני אוסר כמעט באופן גורף, על החזקת נשק. על פי החוק היפני, החזקת נשק מותרת כלל רק לגופים פורמאליים, כגון המשטרה וכוחות ההגנה. קבוצה נוספת לה מותר להחזיק נשק הם הציידים, שהחוק מותיר להם להוציא רישיון לרובה בלבד.
חוק כזה יכול לגרום ליריב הפוטנציאלי למצוא דרכים אחרות להשגת נשק, כולל הכנת נשק מאולתר כפי שעשה המתנקש בשינזו אבה.
תמונה של הנשק המאולתר שבו השתמש המתנקש:

אלו נתונים על רמת אבטחת האישיות באירוע ניתן לשאוב מהתיעוד המצולם:

 1. היחידה לאבטחת אישים היפנית אבטחה את האישיות על בסיס תוכנית אבטחתו באירוע בשטח פתוח עם קהל.
 2. התכנית כללה החלטה על מיקום האישיות באירוע ועל מיקום הקהל.
 3. נראה שהכביש לא נסגר לתנועת רכבים במהלך האירוע – רכבים נראים נוסעים במהלך הנאום של האישיות. 
 4. מערך האבטחה כלל מספר מעגלים – מאבטחים צמודים, מאבטחים בשטח ההיקפי למיקום האישיות ושוטרים.
 5. הקהל באירוע מוקם במספר נקודות ובמרחק של מספר מטרים ממיקום האישיות.
 6. נראה שחלק מהמאבטחים חמוש באקדח.
 7. נראה שלפחות 2 מאבטחים מחזיקים בידם אמצעי נייד להגנה על האישיות כנגד פגיעת כדור.
 8. לא ברור האם בוצע תהליך בדיקה ביטחונית לקהל באירוע.
 9. נראה שהאישיות לא לבש שכפ"ץ.
 10. נראה שהשטח האחורי לאישיות נסגר לשהייה של קהל.
 11. היריב המתנקש צולם עומד עם תיק צד בקבוצת הקהל שמוקמה בצד הימני אחורי למיקום האישיות.
 12. היריב תועד יורד לכביש, מתקדם לעבר האישיות תוך שהוא מוציא את הנשק המאולתר, מיישר את הידיים ומבצע ירי של שני כדורים ממרחק של כ – 5 מטרים.
 13. נראה שהיריב המתנקש ירה כדור ראשון ולאחר מכן כדור שני.
 14. לפי תגובת האישיות, נראה שהכדור הראשון לא פגע בו והכדור השני כן פגע והפיל אותו ארצה פצוע.
 15. רגע לפני הירי, נראה שהמאבטח שהוצע בשטח האחורי למיקום האישיות, הבחין ביריב המתנקש אבל לא ביצע פעולות נגד יעילות שהצליחו למנוע ממנו לבצע את הירי לעבר האישיות.
 16. נראה שהמאבטחים הצמודים לאישיות, לא ביצעו שום פעולה אקטיבית להשכבת האישיות לאחר שמיעת ירי הכדור הראשון.
 17. נראה שהמאבטח שהחזיק בידו את האמצעי הנייד כנגד כדורים, לא הספיק להשתמש בו באופן מלא ויעיל.
 18. לאחר ביצוע ירי שני הכדורים, אחד המאבטחים נראה קופץ על היריב המתנקש שבשלב זה מפיל את הנשק המאולתר לרצפה.
 19. אף מאבטח לא נראה שולף אקדח בשום שלב מרגע תחילת ביצוע הירי. 

תצלום אוויר של מיקום האירוע ותכנית האבטחה: 

היריב המתנקש כפי שתועד עומד בקהל:

תיעוד של היריב המתנקש מבצע את הירי:

כיצד ניתן להתמודד מול יריב מתנקש במהלך אבטחת אישיות באירוע בשטח פתוח: 

 1. לאבטח את האישיות על בסיס תכנית אבטחה ייעודית לאירוע הכוללת ניתוח בראיית התוקף, רשימת איומים רלוונטיים ורשימת מענים לאיומים.
 2. תיחום שטח האירוע וסגירתו לכניסת רכבים.
 3. קביעה על מיקום האישיות באירוע.
 4. קביעה על מיקום הקהל באירוע ותיחומו בגידור – במרחק שיאפשר לו לראות ולשמוע את האישיות ויקשה עליו להתקרב אליו מבלי שכוח האבטחה יבחין בכך.
 5. ביצוע תהליך בידוק ביטחוני לקהל לצורך איתור אמצעי לחימה על הגוף ו/או בכבודה.
 6. פריסת המאבטחים במעגלי אבטחה: מעגל צמוד, מעגל היקפי ומאבטחים בעמדות מול הקל.
 7. פריסת כוחות עזר, משטרה, בעיקר במתחמי הקהל ובחסימות הכביש.
 8. ביצוע פעולות לאיתור היריב בשלב המניעה – בזמן שהייתו בקהל.
 9. שימוש באמצעי הגנה מפני פגיעה מירי: שכפ"ץ לאישיות, הצבת קיר זכוכית משוריינת בהיקף מיקום האישיות בהתאם לניתוח מקצועי או לחילופין הצבת לפחות 2 מאבטחים לסגירת גב האישיות ושימוש באמצעי נייד לספיגת כדורים.
 10. פעולה הגנה אקטיבית של המאבטח שהוצב בשטח האחורי לאישיות מרגע זיהוי היריב שולף את האקדח ומיישר את הידיים למצב ירי.
 11. עבודה נכונה של המעגל הצמוד לאישיות מרגע הישמע רעש הירי הראשון – השכבה מהיר על הרצפה.

לסיכום:
לא סתם אנחנו רואים יחידות לאבטחת אישים שחוו כישלון במשימת אבטחת אישיות, כמו היחידה לאבטחת אישים האמריקאית והיחידה לאבטחת אישים הישראלית, שמאז משקיעות משאבים ומאמצים רבים בלמידה על היריב הפוטנציאלי ודרכי הפעולה שלו ובשלב המניעה כדי לגרום לו לוותר על תכניתו להתנקש באישיות. למסתכל מהצד, רמת האבטחה המבוצעת על ידי היחידות הנ"ל יכולה להראות כמוגזמת וכלא הגיונית אבל מבחינת מי שאחראי על משימת אבטחת אישיות זו הרמה הנדרשת על מנת לא להיתפס שוב לא מוכן בהתמודדות מול הריב המתנקש. מי שחווה בעבר את תחושת הכישלון באבטחת אישים, יעשה הכל על מנת לא לחוות זאת שוב.
ליבי עם היחידה לאבטחת אישים היפנית שחוותה אתמול את הכישלון הגדול ביותר שניתן לחוות בתחום אבטחת אישים ובתקווה שישכילו ללמוד מלקחי הכישלון על מנת להשתפר ולהפוך ליחידה טובה יותר.

זכרו, ש"אבטחה צריך לקיים" בחשיבה תמידית על היריב!!!

כתיבת תגובה