מנב"ט אקטיבי מעלה את רמת האבטחה במתקן

במסגרת ביקורת ייחודית שביצענו מצאנו את עצמנו מתמודדים מול מערך אבטחה ועובדים אשר הפגינו דריכות ומודעות לנעשה סביבם ברמה גבוהה מאוד.

הביקורת נעשתה במתקן גדול יחסית אשר כולל מספר מבנים בגדלים שונים ומעסיק אלפי עובדים שמעניקים שירות לאלפי אזרחים ביום הנכנסים ברגל או ברכב, מה שהופך את משימת האבטחה לייחודית, קשה ומורכבת מאוד.

מדובר בביקורת אחת מיני רבות שאנחנו מבצעים במתקנים גדולים ומורכבים ולכן אני יכול לקבוע שמדובר בהפתעה ששלחה אותי לבדוק הכיצד זה יתכן, כי המחזה שבו מאבטחים ושוטר ניגשים בנחישות לצוות המבצעים שלנו הינו נדיר עד כדי בלתי הגיוני.

את התשובה קיבלתי בדקה הראשונה שנכנסתי וראיתי את מנב"ט המתקן. מנב"ט שמשדר מקצועיות ואקטיביות וכזה שלא משאיר שום מקום לספק מי בעל הבית. לפני שאמשיך, אציין שמדובר בביקורת פתע המבוצעת כחודש בו צוות המבצעים שלנו פועל במספר סבבים שונים כדי לנסות ולהשיג את היעדים שהוצבו לא בתכנית הביקורת. המנב"ט, המאבטחים והעובדים במתקן אינם יודעים מתי בדיוק צוות המבצעים מגיע לצורך השגת היעדים ולכן תמונת המצב שמתקבלת במהלך הביקורת הינה הכי קרובה למה שמתרחש במציאות, בשגרת היומיום.

עוד לא הספקתי לשבת וכבר הצטרף לפגישה סגן המנב"ט עם חיוך מאוזן לאוזן. שאלתי אותו למה הוא מחייך והמנב"ט ענה במקומו ואמר לי להסתכל על מסכי הענק שמותקנים על הקיר במשרדו ומאפשרים לו לצפות בכל המצלמות הפזורות ברחבי המתקן. בוא תראה מתי זיהינו שני מבצעים מהצוות שלך כחריגים – ובאמת, אני רואה בסרטון שניים מהצוות נכנסים ללובי אחד הבניינים בכיסוי ובציר ההליכה שלהם עומד אדם מבוגר שלא נראה כמאבטח ושכן נראה שבוחן אותם ומבין שמדובר בשני אנשים חריגים.

אציין כאן, שבמסגרת הביקורת אנחנו דואגים שיהיו סימנים מחשידים ברמות קושי משתנות המתבססים על הנחת עבודה שאם מאבטח או עובד יהיו ערניים וחשדניים במידה הנכונה אזי סביר להניח שיזהו את הסימנים המחשידים על הצוות.

מי זה שאלתי? הוא לא נראה כמו מאבטח!!! המנב"ט עונה לי בגאווה גדולה ושולף לי את ה"שפן הסודי" שלו במערך האבטחה – מדובר בע' קב"ט, מבוגר מאוד יחסית לשאר המאבטחים, שתפקידו זה לסייר במקומות שהגדרנו כרגישים כדי לזהות אנשים חריגים ותופעות חריגות. יש לפחות 2 כאלה שמסתובבים כל הזמן. הם מכירים כל סנטימטר במתקן. הם מכירים כמעט את כל העובדים במתקן. הם מכירים את קוד הלבוש של כל אוכלוסיות העובדים וקבלני החוץ שמסתובבים פה ובזכות זה, ע' הקב"ט זיהה מיד שהלבוש של השניים אינו תואם את התפקיד שנראה שהגיעו לבצע במתקן.

לפני שאמשיך להראות לך את הצוות שלך בסרטים, אני רוצה להסביר לך את האני מאמין שלי כמנב"ט מתקן מהסוג הזה:

ראשית אני והסגן שלי "רדיו אקטיביים" – האקטיביות שלנו יוצאת החוצה ועוברת לכולם. אי אפשר לפספס אותנו ואי אפשר להתעלם מאיתנו.

אני מבין היטב את מאפייני המתקן שבאחריותי: ככל שחלף הזמן, למדתי יותר ויותר על איזה מתקן אני אחראי. בנוסף ביצעתי סקר סיכונים מקצועי שריכז עבורי את מאפייני המתקן ואת האיומים הרלוונטיים שעליי לתת להם מענה. בתהליך שביצעתי הבנתי שמערך האבטחה שלי אינו מתאים מספיק למאפייני המתקן ולכן עליי לבצע שינויים והתאמות.

גיבשתי הנחות עבודה לאבטחה:

מדובר במתקן גדול יחסית שכולל מספר מבנים שונים, פעיל 24/7, מעסיק אלפי עובדים, צורך שירות ממספר גדול של ספקים חיצוניים ונכנסים אליו אלפי אזרחים כל יום ברגל או ברכב ולכן קבעתי את הנחת העבודה המרכזית שאומרת שבגלל שהמתקן קולט קהל במספרים גדולים, לא ניתן לבדוק אחד אחד וגם לא ניתן למנוע כניסה לשטח הכללי של המתקן. הנחת עבודה נוספת שקבעתי מתייחסת לתקציב שברשותי שברור לי שאינו מאפשר להציב מאבטח בכל פינה. המשכתי וקבעתי שהעובדים חייבים להיות מעורבים במאמצי האבטחה במתקן ויש ביכולתם לבצע פעולות כמו איתור חריגים בסביבת עבודתם.

כתבתי תפיסת אבטחה:

רק אחרי שסיימתי לכתוב את תפיסת האבטחה למתקן הבנתי כמה המסמך הזה חשוב בתהליך ועד כמה לא ניתן לוותר עליו. תפיסת האבטחה זו התורה שלי ושל מי שיישב על הכיסא הזה בעתיד. אני חייב לציין שתפיסת האבטחה סייעה לי לגייס לעזרתי את הנהלת המתקן מכיוון שהיה להם קל יותר להבין מה הכיוון המקצועי שלי, הם ראו שיש הרבה הגיון בשיגעון הזה שנקרא אבטחה.

הצגתי להנהלה, שהיא זו שנותנת לי את התקציב לאבטחה, את הניתוח המקצועי שביצעתי למתקן. לא ביקשתי מהם תקציב לא הגיוני ולא אמרתי להם שאני עומד להציב מאבטח בכל פינה. תפיסת האבטחה שלי מתבססת על סקר הסיכונים והנחות העבודה וקובעת מהם המקומות הכי רגישים במתקן – המקומות שאם היריב יפעל בהם ויבצע את זממו הוא יכול לגרום לנזק קשה למתקן ולייעודו עד כדי נזק שיהיה צורך להשקיע מאמצים רבים כדי להתאושש ממנו ואף נזק בלתי הפיך שיכול להיות נוק אאוט קטלני.

אני מאבטח הכי חזק רק את המקומות האלה כך שאני יודע שאם היריב יגיע אליהם סביר להניח שייתפס.

אפיינתי את תפקיד סגן המנב"ט:

בכל מה שקשור להגדרות, המשכתי לעבוד בתהליך נכון ומסודר ממש על פי הספר. גייסתי אדם שיהיה אקטיבי, מעורב וכזה שיחיה את המתקן כמוני. הבנתי שאני רוצה לידי סגן שמצד אחד יהיה לי כימיה איתו ומצד שני לא יחשוש להביע את דעתו גם כאשר היא מנוגדת לשלי. לבסוף, חיפשתי בעל מקצוע שמשלים אותי ושיוכל להחליף אותי בהעדרי בלי שאהיה מודאג כל פעם שאני בחופש.

אפיינתי את תפקיד המאבטח:

שוב, בהמשך לתהליך המסודר שעשיתי יכולתי לקבוע אילו מאבטחים יתאימו לעבודה במתקן. אני יצליח לתת מענה רק עם מאבטחים שמצד אחד יראו מרתיעים ומצד שני יהיו עם סבלנות שמתאימה לקבלת קהל רב גווני. היה ברור לי שההכשרה שהמאבטחים עוברים בבית הספר לאבטחה אינה מספיקה ויש צורך להמשיך ולהכשיר אותם. אפיון התפקיד עזר לי אל מול חברת האבטחה שזכתה במכרז וביחד הצלחנו לגייס מאבטחים שכפי שכבר הבנת יודעים את העבודה ועושים אותה על הצד הטוב ביותר.

הוספתי למערך המאבטחים שובר שוויון:

מכיוון שהמבנים במתקן שלי מורכבים והמקומות הרגישים שבו מפוזרים ואינם מרוכזים במבנה אחד, הוספתי שני עוזרי קב"ט מבוגרים שתפקידם לסייר באופן קבוע ובעיקר באזורים הרגישים שהגדרתי.

בנקודה הזו הייתי חייב לשאול את המנב"ט מדוע דווקא מבוגרים?בו, תסתכל שוב בסרטונים ותבין איזה יתרון יש למאבטח מבוגר בייעוד התפקיד כפי שהגדרתי אותו. אני צופה בסרטונים ומבין מיד את הערך המוסף ובעצם את השובר שוויון שיש במערך האבטחה במתקן. שני המאבטחים המבוגרים מסתובבים במסדרונות כמו איזה שני שועלים או אולי יותר כמו חתולי רחוב שמכירים ושולטים בכל מה שזז. נראה שהם לא מפספסים כלום. מדהים לראות כיצד הם בוחנים כל אדם שנמצא בגזרתם ומחפשים עליו סימנים מחשידים בלבוש ובהתנהגות.

שאלתי את המנב"ט איך הם יודעים לזהות סימנים מחשידים ברמה כזו?


אני מעביר את המאבטחים הכשרות מקצועיות:

הביקורת הזו ממחישה לי עד כמה ההכשרות הנוספות שאני עביר למאבטחים חשובות ובאמת בעלות ערך מוסף מקצועי. אני מביא לפה אנשי מקצוע כמו למשל יהודה אקו שיודעים ללמד את המאבטח כיצד להתמודד עם היריב ובעיקר כיצד לזהות אותו. אנחנו עושים הרבה מאוד תרגילים ובסופו של דבר זה משתלם וזה עובד.

מי כמוך יודע שהכשרת הבסיס אינה מספיקה והרענונים אינם משפרים את הרמה המקצועית וזה בסדר ובתנאי שתבין זאת ותדע להמשיך ולהשקיע משאבים ומאמצים כדי להצליח להעניק למאבטחים שלך את כל הידע והכלים הנדרשים להתמודדות מול היריב הפוטנציאלי והאיומים שהוא מביא עמו למתקן.

דע לך, ממשיך המנב"ט, שמאבטח שרואה שמשקיעים בו נותן חזרה בעבודה רצינית!!!

גייסתי את העובדים למערך האבטחה:  

בתפקיד הזה גיליתי עד כמה חשוב שהעובדים יהיו חלק בלתי נפרד ממערך האבטחה והבנתי טוב יותר שעובד יכול לסייע ביעילות באיתור אנשים חריגים במתקן. יצרתי תהליך כזה שכל עובד במתקן חייב לעבור במשרד המנב"ט והסגן מנב"ט וככה אנחנו קודם כל רואים את כולם והם רואים אותנו ובנוסף אנחנו משקיעים בהכשרות ובהדרכות העובדים ועושים להם תרגילים. כל עובד אצלנו במתקן מבין היטב את הסכנות הקיימות ואת החשיבות במעורבותו במאמץ במתן מענה יעיל נגדם.

בנקודה זו אמרתי למנב"ט שזו הפעם הראשונה שנתקלנו בעובדים שמרימים את הראש ומתייחסים למה שקורה סביבם ואף יוזמים פנייה לאנשים שסתם מסתובבים בגזרתם ו/או לא נראים שייכים – אני חושב שגיוס העובדים למערך אבטחה הוא גם שובר שוויון בהתמודדות מול הריב.

שילבתי את האמצעים הטכנולוגיים עם האבטחה הפיזית:

כפי שאתה יכול לראות, יש לי הרבה מצלמות במתקן שמסייעות לנו לראות בזמן אמת או לשחזר אירועים. במקרה של הביקורת, אני יכול עכשיו להתחיל לחפש את הצוות שלך בימים ובזמנים נוספים ולשחזר כמעט כל צעד ופעולה שהם עשו במתקן שלי. המערכות הטכנולוגיות שהתקנו במתקן הן כלי עזר לאבטחה הפיזית ולא באות להחליף אותה ולכן הן יעילות ומעלות את רמת האבטחה. מצד אחד יש פה מצלמות רק היכן שצריך ומצד שני במיקומן הן יוצרות לנו רצף נדרש והגיוני.

לבסוף, אני רוצה להתייחס אליי ולסגן שלי ולדרך שלנו.

בנקודה הזו עצרתי את המנב"ט וביקשתי את רשותו להגיד לו מה אנחנו ראינו וכיצד הרגשנו במתקן שלו:

מערך האבטחה במתקן לא היה מצליח להציג רמת אבטחה גבוהה כל כך אילולא המעורבות וההתנהלות האקטיבית של המנב"ט וסגנו. כל מה שתואר בשיחה מתנקז לעובדה שעל כיסא המנב"ט וסגן המנב"ט יושבים אנשים שמתייחסים לתפקיד ברצינות ובאים לעבוד ולא רק לעבודה. אני יכול להגיד שבסופו של דבר הכל עובר למאבטחים ולעובדים באופן מובהק.

אנחנו מבצעים עשרות ביקורת מהסוג הזה ולעולם לא נתקלנו בעובדים ששאלו את הצוות שאלות ובסיירים שזיהו את הסימנים המחשידים שדאגנו שיהיו בלבוש ובהתנהגות. אנחנו ממש לא אוהבים להיתפס אבל אם כבר נתפסנו בגלל עבודה טובה של מאבטח או עובד אז שפו אחד גדול.

אני יושב מולכם ומקשיב לכם ומתפעל בעיקר מהאנרגיה והמוטיבציה שיוצאות מכם החוצה. מרגישים את האקטיביות בכל מילה שיוצאת לכם מהפה. מרגישים שיש כאן צוות מגובש וממוקד מטרה. אני חושב שהניצחון הגדול שלכם באיתור היריב נובע מהתהליך המקצועי המסודר שעשיתם והביא אתכם לעשות צעדים שוברי שוויון ואני מתכוון בעיקר להפעלת שני ע' הקב"טים ולגיוס העובדים למשימת האבטחה הכללית.

הוכח כאן שמנב"ט וסגן מנב"ט אקטיביים מצליחים להיות מחוברים ללב המתקן ולשלוט בכל מה שזורם אליו וכך רמעלים את רמת האבטחה במתקן ובנוסף הוכחתם שאפשר לעבוד נכון ואפשר להצליח לתת פייט רציני ליריב הפוטנציאלי וזה מאוד מעודד ובהחלט מהווה דוגמא לאחרים.

זכרו, ש"אבטחה צריך לקיים" באקטיביות תמידית!!!

כתיבת תגובה