הצילום ש"חשף את מערך אבטחת נסראללה"

כתבה שהתפרסמה ב YNET ושופכת אור על מערך האבטחה של נסראללה שכפי הנראה יש בו מאפיינים מוכרים.

 צילום השיירה של מזכ"ל חיזבאללה כשיצא מהמחבוא יכול להעיד על שיטות פעולה וסוגי כלי הרכב. האם חשף את עצמו לאפשרות חיסול מהאוויר?


נאומו הפומבי והנדיר של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בחודש שעבר בביירות ממשיך, כך נראה, לספק הצצה לא שגרתית למערך האבטחה של מי שעומד בראש ארגון הטרור הלבנוני.

 
 

בתוך 24 שעות יצא נסראללה פעמיים ממחבואו: ב-13 בנובמבר הופיע בקומפלקס הסגור "סייד א-שוהדא" בפרבר הדרומי של ביירות, לא רחוק מהמקום שבו כמה חודשים קודם לכן התפוצצה מכונית תופת והביאה למותם של עשרות ולפציעתם של מאות בני אדם. למחרת, נסראללה נאם במגרש א-ראיה בדאחייה לרגל חג העאשורא השיעי.

 
 

אחרי שהתקשורת הלבנונית ניסתה להבין מה פשר המזוודה המסתורית שהחזיק אחד ממאבטחיו בעת נאומו על במה – לפי ההערכות ערכת הגנה מפני התנקשות – העלה אזרח מקומי לרשת תמונה מאחד מהבניינים הקרובים לאותו מגרש. לפי הטענה היא צולמה מעט לפני נאום נסראללה ותיעדה את השיירה שעמה הגיע מזכ"ל חיזבאללה ממחבואו לאותה במה:

בתמונה שנותחה על ידי תחקירן המודיעין, שעורך תחקיר על מנגנוני המודיעין והאבטחה של חיזבאללה, ניתן לראות תכונה רבה של אנשים ושמונה כלי רכב, בהם רכבי שטח שחורים ושני רכבי שרד ממוגנים זהים, ככל הנראה לשם הטעיה.

"נסראללה נוהג לצאת ממקום מסתורו ברגל, כשהוא ומאבטחיו נהנים ממטרייה אנושית של אלפי תומכים, מה שמונע מגורמים שלדעתו מאיימים על חייו, כמו ישראל, לנסות לחסלו באמצעות מטען או מזל"ט", אולם בהופעתו ב-14 בנובמבר, הוא נדרש לעבור מרחק של קרוב לחצי קילומטר מאזור המחבוא.

לצורך כך, מתברר מניתוח התמונה שהועלתה לרשת, נערכה עבורו בסמוך לבמה, בחסות בניין סמוך, שיירה מיוחדת של רכבי שטח שחורים וביניהם רכבי שרד ממוגנים זהים מדגם שברולט סוברבן וטויטה לנד קרוזר. "מדובר בגרסה מיוחדת ברמת מיגון גבוהה שמאפשרת לשרוד ירי ממקלעי 7.62 וכן פיצוץ מטעני צד קטנים".

"השיירה התמקמה באחד מכבישי השירות או החניונים של בניין דירות הסמוך לבמה. ניתן לראות כי בחניון המאולתר נפרשו וילונות (בצבע כחול) כדי להסתיר את תנועתו של נסראללה מהבמה ואליה, בדומה לשיטות שבהן נערכים לאבטח אצלנו ובמערב נשיאים וראשי ממשלה".

באוקטובר 2010 ביקר אחמדינג'אד בביירות ונאם באותו המקום, "נסע בשברולט סוברבן. תיק האבטחה שנבנה לאתר אז בוודאי סייע ליחידת האבטחה של נסראללה להתארגן כעת במהרה".

מקום האירוע ומועדו היו ידועים כמה שעות מראש, ומצילום לוויין משטח ההתכנסות שבו הופיע נסראללה, אפשר להסיק ש"ברגע נתון, יכול היה גורם שחפץ להתנקש בנסראללה לעשות זאת בצורה סטרילית יחסית בלי לפגוע בהמון באמצעות שיגור טיל אל מתחם המילוט או הבמה המרכזית".

ומה לגבי הרכב? תחקירן המודיעין טוען שהוא ממודל 2012 ונקנה מחברה לבנונית בביירות, שעוסקת שנים בשיווק כלי רכב ממוגנים לגורמי ממשל ולגורמים פרטיים. "בביירות פועלות גם חברות איראניות העוסקות במיגון רכבים ושמשות מפני כדורים ומטענים. מדובר בכלל בתעשייה שלמה שהתפתחה בעקבות מלחמות האזרחים בלבנון והעימותים הבין-עדתיים שגבו את חייהם של אנשי ממשל וביטחון, כמו גם אנשי רוח ועסקים בשנים האחרונות".

כתיבת תגובה