במרחק 8 שעות מאיתור היריב

באבטחה, כמו גם בתחומים אחרים, אם תהיה בפיגור מהיריב שלך הוא ינצח אותך ובגדול. המסקנות המתבקשות מהעובדה הזו שכדאי שתדע מי היריב שלך ושתמיד תדאג להיות צעד אחד לפניו.

ההבדל העיקרי בין תחום האבטחה לתחומים אחרים, שבאבטחה, מחיר ההשארות מאחור יהיה חיי אדם ולא איזה הפסד כספי.

הייתי 20 שנה ביחידה לאבטחת אישים בשב"כ, התחלתי כמאבטח, המשכתי כמפקד וסיימתי כראש צוות. למעט שלוש שנים שבהן למדתי באוניברסיטה וביצעתי תפקיד מטה אחד, בכל שאר השנים ביצעתי משימות שטח.

במהלך העבודה במשימות השטח, תפסתי עמדות אבטחה במקומות רבים עם גזרות משתנות ושונות, מדובר בשעות רבות של תפיסת עמדות אבטחה. כשתפסתי עמדת אבטחה, ידעתי למה צריך להיות מאבטח בעמדה, ידעתי שבכל זמן נתון יכולה להיות תקיפה אבל לא ידעתי בדיוק מי היריב שלי ואיך הוא אמור להתנהג. לא לימדו אותי את ראיית התוקף.

בשנים שלפני היום שבו יגאל עמיר התנקש בראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, המצב היה עוד יותר גרוע בכל הקשור למה אמור המאבטח לחפש במהלך ביצוע המשימות.

למזלי הרב, המסלול המקצועי שלי ביחידה, הוביל אותי לתפקיד ראש צוות ייחודי ושונה מכל שאר הצוותים, אותו ביצעתי בארבע שנים האחרונות שלי ביחידה. במסגרת התפקיד הנ"ל נחשפתי ליחידות מבצעיות אחרות בשירות ברמת הכרות יכולות ושת"פ מקצועי. אחרי זמן קצר גיליתי תהליך חשיבה מקצועי שונה לחלוטין ממה שלימדו אותי ביחידה לאבטחת אישים, גיליתי שישנן יחידות מבצעיות שמתחילות את התהליך בראיית התוקף ורק לאחר מכן עוברות לתכנית המבצעית ככוח מגן. בראיית התוקף מבצעים ניתוח מעמיק על היריב – שייכות, מניעים, מאפייני אישיות, חתך גילאים משוער, התנהגות, דרכי פעולה, יכולות מבצעיות, אמצעי לחימה ומיקום משוער בשטח בשלב האמל"מ ובשלב הביצוע. על בסיס ניתוח בראיית התוקף בונים את תכנית האבטחה הכוללת סגירת שטחים, סריקות, הצבת אמצעים והצבת מאבטחים.

בסיום תקופת למידת התפקיד והצוות החדש, חשבתי לעצמי שבעצם בכל השעות הרבות שבהן עמדתי בעמדת אבטחה לא באמת חיפשתי את היריב במקומות שבסבירות גבוהה שהוא יסתתר או ימתין בהן, לא באמת ידעתי לזהות סימנים בהתנהגות של האנשים סביבי שבעזרתם יכולתי לאתר חריגים. הבנתי שתאורטית יכול להיות שכשעבדתי, היה בגזרתי יריב אמיתי שהקדים אותי בחשיבה ולכן לא זיהיתי אותו.

ברמת היחידה, הצלחתי להבין הרבה יותר טוב איך יכול להיות שמתנקש אחד מצליח לעמוד במרחק קצר מהאישיות במשך 40 דקות ומבלי שמישהו מהמאבטחים יזהה אותו כחריג, והכוונה שלי היא כמובן ליגאל עמיר. יגאל עמיר היה כמה צעדים לפני היחידה לאבטחת אישים ולכן ניצח ובגדול מבחינתו ואת האמת שגם מבחינתנו.

לשמחתי הרבה, היום מאבטחי היחידה לומדים את נושא ראיית התוקף לעומק ובזכות זה מצליחים להיות הרבה יותר ממוקדים במהלך ביצוע משימת האבטחה.

אחרי שפרשתי והמשכתי לעסוק בתחום האבטחה באופן עצמאי, השתלבתי בתהליך חשיבה דומה באבטחה האזרחית כשנקראתי להדריך ביום עיון למאבטחי איקאה בישראל, יום עיון שנקרא 8 שעות מאיתור היריב.

היום, כמנכ"ל חברת אמטוס, אני שומר בכל הכוח על ההדרכות למאבטחי איקאה ובנוסף משווק את יום העיון הייחודי והייעודי הזה לגופים נוספים ולו רק בגלל שאני מאמין גדול בתהליך החשיבה בראיית התוקף, אני באמת חושב שחשיבה זו משפרת משמעותית את יכולות מערך האבטחה.

ציינתי בעבר, שמשטרת ישראל יחד עם קב"ט איקאה ישראל החלו במהלך לשינוי תהליך החשיבה הידוע והמוכר ועברו לחשיבה בראיית התוקף שעל בסיסה תוכננה שיטת אבטחה ללא שערי מגנומטר שמתבססת על איתור היריב במעגלים החיצוניים וטרם כניסתו למתקן המאובטח.

קראתי ליום העיון 8 שעות מאיתור היריב כי בפועל, במשך שמונה שעות לימוד ותרגול, אנחנו מצליחים להכניס את המאבטחים לעולם ראיית התוקף וממקדים אותם רק לגזרת העבודה שלהם ולמאפייני המתקן עליו הם אמונים באבטחה.

אנחנו חושפים בפני המאבטחים את היריב הפוטנציאלי שלהם, מלמדים אותם לנתח את הגזרה ולסמן נקודות אפשריות למיקום היריב, מנתחים את מאפייני האישיות וההתנהגות של היריב שלהם והכי חשוב, מכניסים בהם ביטחון מקצועי ועצמי שניתן להיות צעד אחד לפני היריב.

כיום, אחרי עשרות ימי עיון בנושא, אני יכול להגיד בביטחון מלא שהמאבטחים מצליחים לעשות שינוי חשיבתי בזמן קצר יחסית של למידה וממשיכים להשתפר תוך כדי העבודה.

אני גם יכול לקבוע שלמידת ראיית התוקף מתאימה גם למערכי אבטחה שלא רוצים לוותר על מעגל שערי המגנומטר כי ההתמקדות היא באיך לחפש את היריב ואת זה צריכים לעשות בכל סוג של מערך אבטחה.

יריב שמתמודד מול מערך אבטחה שמחפש אותו ביעילות מקצועית, מתקשה לבצע את תכניתו הזדונית לביצוע פיגוע ובעקבות כך נאלץ לשנות תכניות ולקחת סיכונים שייתכן שיגרמו לו לביצוע טעויות בהתנהגות. טעויות אלו הם הסימנים המחשידים שמערך האבטחה יאתר כשהם יקרו.

זכרו, "אבטחה צריך לקיים" בראיית התוקף כדי להגדיל את הסיכוי לאתר את היריב לפני ביצוע פיגוע.

כתיבת תגובה